:: اخبار

برترین ارائه دهندگان ADSL معرفی شدند

توسط سازمان تنظیم مقررات
برترین ارائه دهندگان ADSL معرفی شدند
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فهرست ارائه دهندگان برتر اینترنت پرسرعت - ADSL - را اعلام کرد که در این رتبه بندی، شرکت مخابرات ایران در میان 12 شرکت رتبه 10 را به خود اختصاص داده است.   ادامه مطلب ...

خط پایانی برای XP

هشدار مایکروسافت به کاربران ویندوز XP اگر هنوز هم از سیستم عامل ۱۲ ساله مایکروسافت یعنی ویندوز XP استفاده می کنید براساس هشدار جدید این شرکت باید سیستم عامل خود را تا فروردین ۹۳ ( آوریل ۲۰۱۴) تغییر دهید چرا که میزان آلوده شدن این سیستم عامل با بدافزارها پس از این تاریخ افزایش می یابد.   ادامه مطلب ...

جاسوس افزار Gauss؛ عضو جدیدی از خانواده Flame

ایتنا - بدافزار جدید Gauss این قابلیت را هم دارد که تحت شرایط خاص، حافظه‌های USB را که قبلا آلوده کرده، پاکسازی نماید و از آنها برای نقل و انتقال اطلاعات جمع آوری شده از سیستم‌هایی که به اینترنت دسترسی ندارند تا مستقیما با مرکز فرماندهی Gauss ارتباط برقرار کنند، استفاده کند. بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده از سوی شرکت‌ها و مراکز امنیتی، یک جاسوس افزار جدید که عمدتاً در منطقه خاورمیانه فعال می‌باشد، به تازگی شناسایی شده است.


به گزارش ایتنا از شرکت مهندسی شبکه گسترشواهد اولیه نشان می‌دهد که ساختار و عملکرد این جاسوس‌افزار مشابه ویروس‌های مشهور اخیر (stuxnet و Flame) که در حملات سایبری علیه ارگان دولتی کشور دخالت داشتند، می‌باشد.

طبق هشدار امنیتی شرکت McAfee، این بدافزار مانند ویروس‌های Stuxnet و Flame از بخش‌های مستقلی تشکیل شده که در کنار همدیگر، به صورت یکپارچه عمل می‌کنند.
هر بخش مسئولیت و عملکرد خاصی را بر عهده دارد.

در نامگذاری هر یک از بخش‌های این بدافزار از نام ریاضیدانان مشهور دنیا استفاده شده و بخش اصلی بدافزار دارای نام Gauss(ریاضیدان و فیزیکدان مشهور آلمانی) است.

برخی از بخش‌های بدافزار Gauss که مورد بررسی و تحلیل کارشناسان شرکت McAfee قرار گرفته نشان می‌دهند که دارای قابلیت‌هایی نظیر افزودن برنامه‌های جانبی (Plug-in) به مرورگرها، آلوده‌سازی حافظه‌های USB و اجرای دستورات Java و Active X هستند.

مشخصات کارت شبکه و BIOS، مجوزهای پست الکترونیکی، مجوزهای سایت‌های اجتماعی و مجوزهای دسترسی به سیستم‌های بانکداری الکترونیکی است.
جمع‌آوری هر یک از این اطلاعات نیز بر عهده بخش‌های مختلف بدافزار Gauss است.

بدافزار Gauss برای رسیدن به اهداف مورد نظر، مانند ویروس‌های هم‌خانواده قبلی خود، از نقاط ضعف سیستم عامل و نرم‌افزارهای کاربردی سوءاستفاده می‌کند.

در حال حاضر، مشخص گردیده که این بدافزار از یک نقطه ضعف قدیمی (CVE-۲۰۱۰-۲۵۶۸) که ویروس Stuxnet برای اولین بار آن را جهت آلوده کردن حافظه‌های USB Flash به کار برد، استفاده می‌کند.
البته بدافزار جدید Gauss این قابلیت را هم دارد که تحت شرایط خاص، حافظه‌های USB را که قبلا آلوده کرده، پاکسازی نماید و از آنها برای نقل و انتقال اطلاعات جمع آوری شده از سیستم‌هایی که به اینترنت دسترسی ندارند تا مستقیما با مرکز فرماندهی Gauss ارتباط برقرار کنند، استفاده کند.
این عمل می‌تواند نشان دهنده این باشد که بدافزار Gauss به دنبال سیستم‌های مهم و حساسی است که اغلب به‌روز نمی‌شوند.

نقطه ضعف مورد بحث، دو سال قبل پس از کشف ویروس Stuxnet به طور اضطراری توسط شرکت مایکروسافت ترمیم و اصلاح شد.
ولی سیستم‌های مهمی که امکان توقف و راه‌اندازی مجدد (Reboot) آن وجود ندارد و یا به اینترنت متصل نیستند تا از این طریق مورد حمله و آسیب قرار گیرند، احتمالاً هنوز فاقد این اصلاحیه مایکروسافت می‌باشند  Gauss  و همچنان نسبت به این نقطه ضعف آسیب‌پذیر هستند.

کارشناسان شرکت ضدویروس Kaspersky هم معتقد هستند که هدف اصلی بدافزار Gauss کنترل عملیات بانکی در بانک‌های خاورمیانه جهت جمع‌آوری اطلاعات از نقل و انتقالات مالی مرتبط با برخی گروه‌های سیاسی و نظامی منطقه است.
طبق اعلام Kaspersky، بدافزار Gauss قابلیت تشخیص و کنترل حساب‌های بانکی در بانک‌های Bank of Beirut، FBLF، Bloom Bank، Byblos Bank، Fransa Bank و Credit lebanais را دارد.
همچنین مشاهده شده که عملیات کاربران ساکن در خاورمیانه در سایت‌های بانک Citibank و سایت مالی PayPal نیز تحت نظر این بدافزار قرار داشته‌اند.

میزان آلودگی به بدافزار Gauss چندان مشخص نیست ولی تصور نمی‌شود که گسترده باشد.
‌برخی آمارهای آلودگی به چند صد تا چند هزار سهم سیستم آلوده اشاره می‌کنند اغلب این سیستم‌های آلوده در کشور لبنان، حکومت مستقل فلسطین و اسرائیل شناسایی شده‌اند.
تاکنون هیچ گزارشی از آلوده به ویروس Gauss در ایران دریافت نشده است.

طبق اعلام برخی مراکز و شرکت‌های امنیتی، ویروس Gauss دو ماه قبل برای اولین بار مشاهده گردید ولی قبل از آنکه عملکرد و رفتار آن مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد، با از کار افتادن مرکز فرماندهی Gauss، فعالیت بدافزار نیز متوقف گردید.

در حال حاضر نیز بدافزار Gauss غیرفعال می‌باشد و بدون ارتباط با مرکز فرماندهی، هیچ عملیاتی را انجام نمی‌دهد.
البته بر اساس برخی مدارک و شواهد، تعدادی از کارشناسان امنیتی معتقدند که این بدافزار از یک سال قبل فعال بوده است.    ادامه مطلب ...

بازنشستگی فناوری دی‌وی‌دی در ویندوز 8

 خبرگزاری فارس -با کاهش استفاده از دی وی دی برای مشاهده انواع فیلم و موسیقی، ویندوز ۸ هم به طور پیش فرض از پخش دی وی دی پشتیبانی نخواهد کرد.به نقل از دی وایس، این شرکت رسماً اعلام کرده که نرم افزار Media Center به طور پیش فرض از نمایش انواع دی وی دی پشتیبانی نمی کند و این مساله در مورد انواع دی وی دی و از جمله دی وی دی های بلو –ری هم صدق می کند.

استیون سینوفسکی، رییس واحد ویندوز مایکروسافت در این مورد گفته که بررسی های این شرکت نشان می دهد کاربران ویندوز عموما برای مشاهده ویدیو از سرویس های آنلاین مانند سایت های به اشتراک گذاری ویدیو یا سرویس های کرایه آنلاین استفاده می کنند و خرید و مشاهده دی وی دی به شدت کاهش یافته است.

به گفته وی، کاربرانی که دوست دارند کماکان فایل های تصویری خود را با استفاده از دی وی دی مشاهده کنند می توانند نرم افزارهای مختلفی که بدین منظور در بازار موجود است را بر روی ویندوز ۸ نصب کنند.

برخی کارشناسان احتمال می دهند که در صورت به روزرسانی کنسول بازی Xbox تغییرات مشابهی در آن هم اعمال بشود، هر چند در این زمینه هنوز هیچ تصمیم گیری قطعی صورت نگرفته است.

   ادامه مطلب ...

کره جنوبی سلطان ارتباطات

مهر- سرعت اینترنت در یک سال گذشته در سطح جهان بیش از ۲۵ درصد رشد داشته است و کره جنوبی همچنان با میانگین سرعت 15.7 مگابیت بر ثانیه، سلطان ارتباطات دنیا است.

سرعت اینترنت و ارتباطات باند پهن دنیا، به طور پیوسته در حال افزایش است. طبق آمار هم اکنون میانگین جهانی اینترنت پرسرعت، 2.6 مگابیت بر ثانیه است که در مقایسه با 2.3 مگابیت سه ماهه گذشته رشد مناسبی را نشان می دهد.

ایالات متحده هم با اینکه نتوانسته رتبه ای بهتر از دوازدهم را از آن خود کند، با رسیدن به میانگین 6.7 مگابیت بر ثانیه، رشد ۲۹ درصدی را نسبت به سال گذشته و رشد ۱۷ درصدی را نسبت به سه ماهه آخر ۲۰۱۱ نشان می دهد.

افزایش تعداد کابران اینترنت با سرعت و پهنای باند بالا هم نسبت به سال قبل کاملا محسوس بوده است.

هم اکنون در کره جنوبی بیش از ۵۳ درصد کاربران از اینترنت پرسرعت بهره می برند. این میزان در ژاپن ۳۷ و در هنگ کنگ ۲۸ درصد است.

در لاتویا ۲۶ و در هلند ۲۴ درصد مردم اینترنت پرسرعت دارند. طبق آمار بدست آمده طی مدت یکسال ۱۲۵ کشور سرعت اینترنت خود را افزایش داده اند و در ۱۰ کشور کاهش سرعت وجود داشته است.

البته در عرصه ارتباطات موبایل کشور آلمان دارای سریع ترین شبکه موبایل (با سرعت ۶ مگابیت در ثانیه) است.

بیش از ۶۵ اپراتور در دنیا سرعت بیش از یک مگابیت بر ثانیه را عرضه می کنند و تنها سه اپراتور سرعت اینترنتی کمتر از ۵۰۰ کیلوبیت بر ثانیه دارند.

در مجموع می توان گفت سرعت اینترنت در دنیا رشد 25 درصدی داشته است. br /   ادامه مطلب ...

ممنوعیت قانونی ورود نرم‌افزار امنیتی

ممنوعیت قانونی ورود نرم‌افزار امنیتی

ماده ۲۳۱ قانون برنامه پنجم توسعه دولت را مکلف کرده بالغ بر ۵۰درصد تجهیزات مربوط به امنیت و نرم افزارهای مورد استفاده سازمانها را از تولیدات داخلی تهیه کند اما با این وجود هنوز برخی دستگاهها مانند بانک مسکن از نرم افزارهای خارجی در حوزه امنیت شبکه های خود استفاده می کنند.

به گزارش مهر، رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سال گذشته و در راستای اجرای قانون برنامه پنجم توسعه کشور با ابلاغ بخشنامه ای به تمامی دستگاههای اجرایی ممنوعیت واردات نرم‌افزارهای امنیتی به کشور را اعلام کرد و خواستار استفاده از نرم افزارهای داخلی در سیستم های امنیتی شد.
براین اساس وی با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در حوزه زیرساخت‌های امنیتی تاکید کرد که باید صنعت داخل را به سمت تولید نرم‌افزارهای امنیتی هدایت کنیم چرا که امنیت مقوله‌ای نیست که بتوان به واردات آن اعتماد کرد.

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات براین اساس چنانچه شرکت‌هایی قصد واردات نرم‌افزارهای امنیتی به کشور را داشته باشند باید موضوع را با این وزارتخانه در میان بگذارند تا دلایل آن بررسی شود؛ در این زمینه تقی پور حتی اعلام کرد که وزارت ارتباطات لیستی از این نرم‌افزارهای امنیتی را تهیه و به سازمان‌ها و شرکت‌های مربوطه ابلاغ کرده است که به دلایل امنیتی، نمی‌تواند این لیست را در اختیار رسانه‌ها بگذارد.

استفاده از تجهیزات امنیتی خارجی در مناقصه یک بانک دولتی

به گزارش مهر، با وجود ابلاغ بخشنامه وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز ماده ۲۳۱ قانون برنامه پنجم توسعه کشور برای استفاده از نرم افزارهای امنیتی داخلی، اخیرا یکی از بانکهای کشور در مناقصه عمومی سیستم مانیتورینگ خود از خرید نصب و راه اندازی سیستم‌های شرکت بزرگ آمریکایی نام برده است که این اقدام واکنش هایی را از سوی فعالان این بخش و جامعه دانشگاهی به همراه داشته است .

بانک مسکن در در پایگاه ملی اطلاع رسانی مناقصات " مناقصه عمومی دو مرحله ای خرید نصب و راه اندازیIBM monitoring و IBM system director" را نام برده است که اعتراض فعالان این بخش را در سالی که به نام تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده به همراه داشته است.

ممنوعیت قانونی استفاده از نرم افزارهای امنیتی خارجی

رضا باقری اصل کارشناس حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در گفتگو با مهر در تشریح ابعاد مختلف استفاده از نرم افزارها و تجهیزات مربوط به بخش امنیت ساخت خارج و تبعات مربوط به آن اظهار داشت: براساس بند الف ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه توصیه شده که دولت از صنعت امنیت و نرم افزار حوزه IT حمایت کند که حمایتهای خوبی هم در این حوزه انجام شده است؛ بنابراین متکی شدن به نرم افزارهای خارجی در حوزه امنیت کاملا برخلاف توصیه ها و دستورالعملهای امنیتی است.

وی استفاده از نرم افزارهای خارجی را با توجه به اقدامات خصمانه کشورهای متخاصم علیه ایران که نمونه آن را می توان در حوزه ویروس استاکس نت، فلیم و وایپر مشاهده کرد اقدامی عملی برای ضربه زدن به کشور عنوان کرد و گفت: چناچه یک دستگاه اجرایی نیاز به یک دستگاه امنیتی دارد و آن را روی یک برند خاص محدود کند عملا برخلاف قانون مناقصات عمل کرده و ترک تشریفات محسوب می شود که مستقیما اسم بردن از این شرکت برخلاف روالهای معاملات دولتی است.

باقری اصل با اشاره به مناقصه اعلام شده از سوی این بانک و معرفی یک برند خاص برای تجهیزات امنیتی اضافه کرد: در حقیقت ما مناقصه می گذاریم که یک خدمتی را با استفاده از تمام ظرفیتهای داخلی کشور ارائه دهیم با این وجود چه دلیلی دارد که بر یک برند خاص تاکید کنیم که منافع آن در جیب دلالان و شرکتهای آمریکایی برود.

وی با اشاره به وجود موارد مشابه این سیستم در ایران تصریح کرد: گاهی اوقات در حوزه های پولی و مالی که اهمیت بسزایی دارند اساسا به جای مناقصه خرید می توان پیمانکار ساخت محصول را به مناقصه گذاشت تا براساس قانون حداکثر توان داخلی سال ۷۵، پروژه ای با توان داخلی نوشته و نگارش شود؛ البته توجه به این هم ضروری است که حتی پروسه خرید تجهیزات هم زمان بر خواهد بود و به سرعت اتفاق نمی افتد.

این کارشناس با اشاره به ماده ۲۳۱ قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور که دولت را مکلف کرده بالغ بر ۵۰ درصد تجهیزات مربوط به امنیت و نرم افزارهای مورد استفاده در دستگاههای اجرایی را از داخل تهیه کند به ابلاغ بخشنامه ای از سوی معاونت اول رئیس جمهور در مورد ممنوعیت تجهیزات امنیت که بانکها را نیز شامل می شود، اشاره کرد.

تجهیزات امنیتی لایه ها و سطوح مختلفی دارد

ساسان شیردل مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن در گفتگو با مهر انتقادات وارده به این بانک را در مورد مناقصه اخیر سیستم مانیتورینگ آن، نوعی هجمه نادرست به بدنه نظام بانکی کشور عنوان کرد و با بیان اینکه خط قرمز فعالیت های این بانک فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی برحمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی است اضافه کرد: امنیت لایه های مختلفی دارد که قطعا ما آن را کنترل خواهیم کرد و در این مناقصه محصول مورد نظر، محصولی در سطح بالا نیست که تمامی سیستم های ما را کنترل کند و به طور قطع ما از نرم افزارهای داخلی و بومی استفاده خواهیم کرد؛ اما باید گفت تجهیزات مدنظر که هم اکنون با انتقادات گسترده ای از سوی فعالان این بخش روبرو شده تجهیزاتی خاص است که به شکل گسترده در کشور ما و در سازمانهای مختلف استفاده می شود و برای آنکه تجهیزات نرم افزاری در حال استفاده در شبکه با زبان سخت افزاری آن قابل کنترل باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

ناچار به استفاده از تجهیزاتی هستیم که مشابه آن در کشور وجود ندارد

وی با انتقاد از آنکه بدون بحث کارشناسی و صرفا با دیدن یک عنوان، اتهاماتی به بدنه بانکی کشور وارد آمده است، به مهر گفت: تمامی نرم افزاری تولید داخل با ابزاری نوشته می شود که جزء تحریم است اما با این حال ما ناچار هستیم با حربه های مختلف آن را وارد کشور کنیم که بتوانیم نرم افزارهای کاربردیمان را بنویسیم؛ در بحث مانیتورینگ نیز همین مورد مطرح است چرا که ما در سطوح خاصی از نرم افزارهای داخلی استفاده می کنیم اما در ارتباط با تجهیزاتی که سیستم مشابه آن در کشور وجود ندارد ناچار هستیم برای نرم افزارها و کنترل سیستم از تجهیزات خارجی استفاده کنیم.

شیردل در مورد استفاده از یک برند خاص در مناقصه بانک مسکن با بیان اینکه این موضوع از نظر ما قابل بررسی کارشناسانه است گفت: در ارتباط با مباحث امنیتی ما تابع سیاستهای کلی و مباحث بالا دستی نظام و پیروی از مصوبات بانک مرکزی، شورایعالی امنیت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شورای عالی فضای مجازی و پلیس فتا هستیم.

مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن با تاکید براینکه مسائلی به هم ارتباط داده می شود که کاملا غیر مرتبط هستند اضافه کرد: این مسائل جز اتهام و تشویش اذهان عمومی و زیرسوال بردن یک شبکه عظیم بانکی نتیجه دیگری در بر نخواهیم داشت. br /   ادامه مطلب ...

۵ راه برای کاهش خستگی چشم در برابر مانیتور

این 5 روش را برای جلوگیری از ناراحتی‌های چشمی ناشی از خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایشگرتان، امتحان کنید
به گزارش خبر آنلاین، اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که در طول روز ساعت‌ها به صفحه نمایشگرتان خیره می شوید و تاکنون مشکلاتی از قبیل: سوزش چشم، درد گردن، تاری دید و ضربان سر را تجربه کرده اید، بهتر است بدانید ، شما مشکل رایجی با نام "خستگی چشم" دارید!
در واژه‌نامه پزشکی این بیماری با عنوان "سندرم بینایی کامپیوتر" شناخته می شود و علت این بیماری هم به خاطر نور پس زمینه نمایشگر و خیره نگاه کردن به یک صفحه نمایش برای مدت طولانی است.
روش های درمان سریع این مشکل خوردن قرص ایبو پروفن و تمرینات چشمی است. اما در اینجا قصد داریم راهکارهایی برای پیشگیری از بروز این بیماری را به شما نشان دهیم.

1-موقعیت مانیتور خود را تنظیم کنید
انجام دادن یک سری تنظیمات جزئی در محل قرارگیری مانیتورتان می توانند به راحتی مشکلات چشمی ناشی خیره شدن به آن را کاهش دهد. برای راحتی بیشتر در بینایی، مانیتور باید 20 تا 30 اینچ از چشمان شما فاصله داشته باشد. علاوه بر آن بالاترین قسمت مانیتور باید درست هم سطح چشمانتان باشد طوریکه برای دیدن صفحه مانیتور خود مجبور باشید به پایین نگاه کنید نه به بالا.
اگر مدل مانیتورتان به گونه ای است که نمی توانید آن را بالا ببرید می‌توانید از بالابرهایی که به همین منظور ساخته شده و یا حتی کتاب‌هایی قدیمی که جلد گالینگور دارند استفاده کنید.

2- روشنایی صفحه را تنظیم کنید
اگر نور محل کارتان بیش از حد مصنوعی یا طبیعی باشد ممکن است خیرگی به مانیتورتان بدهد که خیلی سریع چشمان شما را خسته کند. بنابراین اگر امکانش وجود دارد تمام نورهای فلورسنت اطرافتان را خاموش کنید و مانیتورتان را در محلی قرار دهید که نور طبیعی به هر گوشه آن بتابد. نور هرگز نباید مستقیما از پشت یا از جلو به مانیتور بخورد.
بهتر است از لامپ‌های زمینی یا رومیزی استفاده کنید که از دو طرف به مانیتورتان بتابد. به این ترتیب می‌توانید از خسته شدن چشمان خود جلوگیری کنید.

3- از قانون 20-20-20 استفاده کنید
هر 20 دقیقه یکبار به شی ای که در 20 فوتی شما (6-7 متری) قرار گرفته است به مدت 20 ثانیه خیره شوید. این روش که از سایت labnol.org گرفته شده می تواند به عنوان ورزش چشم عمل کند و پس از مدتها خیره شدن به نور پس زمینه مانیتور ، استراحتی به چشم ها بدهد.
اگر فراموشتان می‌شود که هر 20 دقیقه یکبار این کار را انجام دهید بهتر است از ریمایندرهایی مثل BreakTaker برای ویندوز و یا Time Out برای مک استفاده کنید.

4-از عینک‌های مخصوص استفاده کنید
همواره در هنگام کار با کامپیوتر، نور طبیعی با نور مصنوعی ترکیب شده و فشار غیر قابل اجتنابی را به چشمان شما تحمیل می‌کند. یکی از راه حل های این مشکل استفاده از عینک های گونار است. این عینک‌های مخصوص که بیشتر به کمک گیم بازها می آید برای جبران نور آبی خیره کننده مانیتور از شیشه هایی به رنگ زرد استفاده و همچنین با ایجاد بزرگنمایی خفیفی در سطح عدسی خواندن متن‌ها را ساده‌تر می کنند (حتی کسانی که برای خواندن عینک نمی‌زنند می توانند از این عینک ها استفاده کنند)
قیمت گونار حدود 80 دلار است اما می تواند تفاوت بزرگی را برای شما ایجاد کند این عینک ها همچنین طرح ها و مدل ها متنوعی دارند.

5- وضعیتی را برای خود فراهم کنید که برای چشمانتان راحت‌تر است
وقتی که وسایل مورد نیاز برای کارتان در نقاط مختلف میزتان قرار داشته باشد ، چشم های شما مجبور است مرتبا برای نگاه کردن به فواصل مختلف، خود را تنظیم کند. برای درست کردن این وضعیت کیبرد خود را مستقیما جلوی مانیتورتان قرار داده و آنچه را باید بخوانید در نگهدارنده‌های مخصوص کاغذ و در مجاور خود بگذارید.   ادامه مطلب ...

ایتنا – گوگل می‌خواهد نام دامنه جدیدی به نام lol را به اینترنت بیافزاید.

گوگل قصد دارد کنترل برخی دامنه‌های اینترنتی را که در ظاهر ارتباط چندانی با فعالیت‌های اصلی این شرکت ندارد، به دست گیرد. به گزارش ایتنا، گوگل طی درخواستی به آیکان، تصاحب چهار دامنه نامتعارف و جدید اینترنتی به نام‌های .google، .doc، .youtube و .lol را تقاضا نموده است. آیکان، سازمانی بین‌المللی است که وظیفه مدیریت واگذاری نام‌های دامنه و آدرس‌های اینترنتی را بر عهده دارد. بر این اساس به نظر می‌رسد گوگل قصد دارد با افزودن چهار نام جدید، وضعیت کنونی دامنه‌های اینترنتی را متحول سازد. گوگل در توضیح عملکرد این دامنه‌ها در وبلاگ خود نوشته است که این دامنه‌های جدید عبارتند از دامنه‌های مربوط به کسب و کار (از قبیل .google)، سایت‌هایی که به فعالیت‌های اصلی شرکت می‌پردازد (از قبیل .doc)، سایت‌هایی که کارآیی کاربران را بهبود می‌بخشد (از قبیل .youtube) و سایت‌های سرگرم‌کننده (مانند .lol) بنا به گزارش پایگاه خبری ماشابل، گوگل امیدوار است با این اقدام، دست کاربران برای استفاده از نشانه‌های متنوع‌تر و چه بسا کوتاه‌تر در فضای سایبر، بیش از گذشته باز شود. گفتنی است LOL مخففی برای عبارت Laughing Out Loud یا Laugh Out Loud به معنی خندیدن با صدای بلند است. این مخفف که به اصطلاحی معمول در زبان عامیانه اینترنت تبدیل شده، به معنی خندیدن یا سرگرم شدن است. در حال حاضر LOL در بسیاری از مکالمه‌های اینترنتی و حتی در جوامع غربی در خارج از دنیای مجازی و مکالمه‌های روزمره به کار برده می‌شود. هنوز دقیقاً معلوم نیست هدف گوگل از پیشنهاد خرید دامنه .lol چیست و این شرکت نام‌آور اینترنتی چگونه و با استفاده از چه سایت‌هایی می خواهد کاربران را سرگرم کند یا اسباب نشاط آنها را فراهم آورد.   ادامه مطلب ...

جنگ سرد سایبری

متخصصان کسپرسکی می‌گویند نگران گسترش فعالیت‌های بدافزار شعله یا Flame  هستند که کماکان به اقدامات تخریبی خود ادامه می‌دهد، آنها در عین حال عملکرد خوب مرکز ایرانی ماهر در برخورد با این بدافزار خطرناک را ستودند.

به گزارش ایتنا از فارس به نقل از وی‌تری، آنها معتقدند هنوز زود است که بگوییم آیا جهان از این سلاح سایبری مخرب رهایی یافته است یا نه، هر چند مقامات ایرانی معتقدند این مشکل را برطرف کرده‌اند.

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌های ایران موسوم به ماهر روز گذشته برای پاکسازی رایانه‌ها از این بدافزار بسته‌ای را عرضه کرده که از آدرس http://www.certcc.ir/index.php?name=news&file=article&sid=۱۹۰۰ قابل دسترس است.

الکساندر گوستو می‌گوید اگر چه فعالیت نسخه فعلی Flame ظاهراً با موفقیت متوقف شده، اما ممکن است در آینده شاهد عرضه نسخه تازه‌ای از آن باشیم.

وی افزود: ساختار این بدافزار مبتنی بر یک مدل است و بنابراین اگر این بدافزار رایانه‌ای را آلوده کند، اپراتورهای طراح آن می‌توانند مدل‌های جدیدتری از آن را بر روی رایانه قبلا آلوده شده نصب کنند. این متخصص کسپراسکی از شناسایی ۲۰ مدل مختلف بدافزار شعله خبر داد، اما گفت ممکن است در آینده مدل‌های تازه تری از این بدافزار هم شناسایی شود.

وی تصریح کرد: من فکر می‌کنم آنهایی که شعله را طراحی کرده‌اند هر سال مدل جدیدی از آن را عرضه کنند. این یک عملیات عظیم است که دهها نفر درگیر آن هستند و این بدافزار از این نظر همسطح استاکس است. من فکر می‌کنم چنین عملیات موفق سایبری با طراحی نسخه تازه‌ای از این بدافزار همراه خواهد بود.

کسپرسکی موفق به شناسایی ۱۸۹ سیستم آلوده به شعله در ایران شده و از نظر میزان آلودگی ایران رتبه اول را کسب کرده است. رژیم صهیونیستی و فلسطین با ۹۸ مورد آلودگی در رتبه‌های بعدی هستند.

Alexander Gostev در ادامه گفت: ایران ابزار اختصاصی خود را برای پاکسازی رایانه‌ها از بدافزار شعله عرضه کرده است. من وقتی دیدم این ابزار چقدر خوب کار می‌کند شگفت زده شدم. این ابزار می‌تواند اکثر فایل‌های آلوده شده به بدافزار شعله را پاکسازی کند.

وی در پاسخ به گمانه زنی‌هایی در مورد نقش اسراییل در طراحی بدافزار شعله گفت: اطلاعات ما در این مورد کافی نیست و فعلا نمی‌توانیم مشخص کنیم چه کسانی مسئول طراحی این سلاح سایبری هستند. تحلیل‌ها در مورد نقش اسراییل در طراحی بدافزار شعله زمانی بالا گرفت که موشه یعلون معاون نخست وزیر رژیم صهیونیستی به این نکته اشاره کرد که ممکن است صهونیست‌ها در خلق بدافزار شعله دست داشته باشند.

وی روز گذشته در مصاحبه‌ای با رادیو ارتش این رژیم مدعی شده بود: همه تهدید ایران را مهم می‌دانند. منطقی است که فرض کنیم گام‌های متنوعی مانند این گام ها برداشته می شود تا به ایران آسیب زده شود. پس از چاپ متن این مصاحبه در روزنامه صهیونیستی‌ها آرتص دیگر رسانه‌های جهان هم آن را نقل کرده و صهیونیست‌ها را مسئول طراحی بدافزار یاد شده دانستند.

پیش از این بررسی‌های مرکز ماهر نشان داده بود که ۴۳ ضدویروس که ساخت شرکت‌های امنیتی مشهور دنیا هستند توانایی شناسایی شعله را نداشته اند و لذا نمی‌توان مشخص کرد این بدافزار از چه زمانی بر روی رایانه‌های مختلف فعال بوده است.

پیشتر اعلام شده بود که شعله قادر به کنترل ترافیک شبکه‌های رایانه‌ای، اسکن کردن هارددیسک‌ها، عکسبرداری از صفحه نمایشگر، ضبط صدا از طریق میکروفون رایانه و نفوذ به سیستم‌های مختلف ویندوز است.

کارشناسان می‌گویند انتشار بدافزار شعله نشان می‌دهد که جهان در آستانه شکل‌گیری یک جنگ سرد سایبری است. مقامات امنیتی چین و آمریکا که چندی قبل در واشنگتن با هم دیدار کرده بودند، برای کاهش تنش‌های فزاینده حاصل از این جنگ سرد سایبری توافق‌هایی را به عمل آوردند.

متخصصان کسپرسکی می‌گویند تنها مدرک قابل اعتنا و معتبری که در مورد محل اصلی انتشار شعله وجود دارد آدرس‌های IP است. به گفته Alexander Gostev در برخی موارد، آدرس‌های IP نقاط آلوده شده نشانگر هدف‌گذاری های خاصی هستند، مانند یک دانشگاه در ایران، اما در اغلب موارد ما در این مورد چیزی نمی‌دانیم.

وی افزود: اگر چه جزییات این حملات خاص همیشه مبهم باقی می‌ماند، اما نحوه تمرکز خرابکاری‌های سلاح‌های سایبری احتمالا بدین معناست که این بدافزار نهادهای دولتی را هدف قرار داده است.     ادامه مطلب ...

هزینه نگهداری ایکس پی پنج برابر ویندوز7

        به گزارش ایتنا از همكاران سيستم شرکت مایکروسافت با انتشار گزارشی به کمک یکی از شرکای خود، روز گذشته آخرین تلاش برای جدایی کاربران از سیستم‌عامل ویندوز XP یازده ساله را انجام داد و در این گزارش توضیح داده شد که هزینه‌های سالانه نگهداری از ویندوز XP پنج برابر بیشتر از ویندوز ۷ است.


مطابق گزارش سايت pcworld، از زمانی که مایکروسافت پشتیبانی خود از ویندوز XP را قطع کرده است چند سال می‌گذرد، اما این شرکت از سال ۲۰۱۲ شمارش معکوس خود را برای پایان پشتیبانی امنیتی از این سیستم‌عامل نیز آغاز کرده است.

ماه گذشته شرکت مایکروسافت در این خصوص گفت: «اگر سازمان شما فرآیند انتقال به نسل جدید رایانه‌ها را آغاز نکرده است، شما بسیار تاخیر داريد.»

شرکت مایکروسافت توضیح داده است که ویندوز XP از آپریل ۲۰۱۴ تمامی پشتیبانی‌های خود را از دست خواهد داد و حتی از آن تاریخ به بعد وصله‌های امنیتی ماهانه هم برای آن ارائه نخواهد شد.

«اِروین ویسر» یکی از مدیران مرکز تولیدکننده ویندوز در شرکت مایکروسافت در یک مطلب وبلاگی با استفاده از نتایج حاصل از مطالعه مرکز تحقیقاتی IDC سیستم به‌روزرسانی مایکروسافت را توضیح داد.

شرکت مایکروسافت با همکاری مرکز تحقیقاتی IDC به تازگی بررسی را انجام داد که در آن مشخص شد ۴۲ درصد ویندوزهایی که روی رایانه‌های تجاری نصب شده‌اند، ویندوز XP بوده‌اند و این مسئله کار مایکروسافت را برای پایان حمایت از این سیستم‌عامل در آپریل ۲۰۱۴ دشوار‌تر می‌کند.   ادامه مطلب ...

تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به شرکت زرین رایانه سروش می باشد :: 1392-1390 © ::